Kiedy stary rok się kończy i zaczyna nowy, składamy sobie życzenia mając nadzieję, że wszystko, co było złe, zostawimy za sobą w starym roku, a ten nowy przyniesie lepsze dni i nowe możliwości. Ludzie często, by nie zdawać się tylko na to, co przyniesie ślepy los, uznają początek roku za dobry moment, by dokonać zmian w swoim życiu. Tak właśnie powstają postanowienia noworoczne, które często robimy pod wpływem chwili, po wypiciu lampki szampana, witając nadchodzący rok w dobrym nastroju.
Obiecujemy sobie dużo i mamy nadzieję, że bez problemu zrealizujemy to, co sobie wyznaczyliśmy. Z wielkim optymizmem wchodzimy, więc w kolejny rok, w którym przychodzi czas na realizację. Wtedy zaczynają się schody i okazuje się, że 90% naszych postanowień pozostaje niezrealizowanych, po to, by przejść znowu na następny rok. Dlaczego tak się dzieje i jak to zmienić?
Co sprawia, że realizacja noworocznych postanowień kończy się fiaskiem?
Często zdarza się, że z zapałem zabieramy się za realizację naszych postanowień, ale potem napotykając trudności i szybko się zniechęcamy. Dochodzimy do wniosku, że nie damy rady, co w efekcie jeszcze bardziej nas dołuje i jest gorzej, niż było przed podjęciem postanowienia.
Dzieje się tak wtedy, gdy:
- postanowienie, czyli nasz cel do zrealizowania, był dla nas zbyt ambitny, wyznaczony nie na miarę naszych możliwości;
- za mało ambitny cel, który ignorujemy, bo nie mamy wystarczającej motywacji do jego realizacji, uznając, że nie przyniesie nam wystarczającej korzyści;
- postanowienie noworoczne nie zawiera dokładnej daty realizacji, co sprawia, że odkładamy ją w czasie na później, a to „później” nie następuje;
- nie mamy wystarczających środków, jeśli takie są wymagane, do realizacji postanowienia. Przykładowo zakładamy sobie odbycie podróży marzeń, ale nie zgromadziliśmy na to zasobów finansowych lub źle skalkulowaliśmy koszty;
- jesteśmy podatni na różne rozpraszacze, którym łatwo ulegamy. Przykładami mogą tu być telewizja, komputer, towarzystwo, które nas odciągają od realizacji założonych celów;
- mamy niską samoocenę, która sprawia, że łatwo się poddajemy,
- brakuje nam wiedzy potrzebnej do realizacji postanowienia. Przykładowo postanawiamy założyć biznes, bo wpadł nam do głowy świetny pomysł, ale rezygnujemy, bo nie wiemy jak się do tego zabrać, by spełnić wszystkie wymagania dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Jak tworzyć postanowienia noworoczne by okazały się sukcesem?
Postanowienia noworoczne można realizować z pełnym sukcesem pod warunkiem, że będą przemyślane i podjęte na miarę naszych możliwości. My, kobiety, często lubimy zapisywać cele, robić różne listy rzeczy do zrobienia. To może być pomocne także w rozpisaniu naszych postanowień. Jeśli jest ich więcej niż jedno, trzeba pamiętać, że każde z nich musi być jasno sprecyzowane. Najlepiej jednak skupić się na obraniu jednego konkretnego celu, który chcemy osiągnąć, a za jakiś czas wyznaczyć sobie kolejne. Wcale nie musi się to wiązać z początkiem nowego roku. Wtedy będzie nam łatwiej osiągnąć sukces. Jeśli mamy całą listę celów, zastanówmy się, który z nich chcemy zrealizować najwcześniej i ten uznajmy za priorytet.
Robiąc postanowienie noworoczne, pamiętajmy, że największą szansę na skuteczną realizację będzie miało wtedy, gdy:
- jasno sprecyzujemy, co chcemy osiągnąć;
- wyznaczymy czas, w jakim chcemy je zrealizować,
- zapiszemy je na kartce i umieścimy w widocznym miejscu, by o nim nie zapomnieć.
Załóżmy, że chcesz zrzucić kilka (Twoim zdaniem) zbędnych kilogramów: musisz jasno określić, ile z wagi chcesz zrzucić i w jakim czasie. Zanotuj, że na przykład w ciągu trzech miesięcy, czyli do (tu wpisać konkretną datę) schudnę 10 kg. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz zwlekać ze zmianą nawyków żywieniowych lub podjęciem odpowiednich ćwiczeń. Jasno sprecyzowany cel i określona dokładna data na osiągnięcie pożądanego rezultatu bardziej motywuje do pracy nad sobą i przybliża sukces. Ważne jest jednak by cel, który sobie zakładamy, był możliwy do zrealizowania w danym czasie i nie wymagał zbyt wielu wyrzeczeń. Jeśli postanowienie będzie realne, jest duża szansa, że osiągniesz sukces.

Rozwój osobisty Twoim sprzymierzeńcem
Jeżeli mimo tych wskazówek nie uda ci się zrealizować noworocznych postanowień lub masz złe doświadczenia z ich realizacją z poprzednich lat, warto zainteresować się bardziej rozwojem osobistym, który może pomóc ci zmienić życie na lepsze i ułatwić realizację marzeń.
Czym jest rozwój osobisty i jak może pomóc w realizacji postanowień noworocznych?
Rozwój osobisty to pojęcie bardzo szerokie i zawiera w sobie wiele skutecznych metod, które pomogą określić i ocenić indywidualne umiejętności i cechy człowieka oraz wprowadzić skuteczne zmiany prowadzące do poprawy jakości życia i osiągania sukcesów. Zdobywanie nowych umiejętności dzięki technikom szybkiego czytania, czy ćwiczenia pamięci lub metody pracy z podświadomością to tylko niektóre z elementów rozwoju osobistego, który jest procesem towarzyszącym nam całe życie. Codzienna praca nad swoim rozwojem osobistym może nie tylko ułatwić realizacje postanowień noworocznych, ale też zdziałać prawdziwe cuda w naszym życiu.
Jeżeli twoje dotychczasowe postanowienia kończyły się fiaskiem, zainteresuj się rozwojem osobistym i zacznij krok po kroku wprowadzać w swoje życie zmiany. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zainwestuj w kilka książek na ten temat. Możesz też wybrać się do coacha, który za pomocą właściwie zadanych pytań, pomoże ci uświadomić sobie, czego pragniesz, a co Cię blokuje w osiąganiu celów. Spośród rzeczy, które możesz zrobić sama bez posiadania większej wiedzy na temat technik rozwoju osobistego, a które mogą pomóc w realizacji postanowień noworocznych, są afirmacje i wizualizacje.
Czym są afirmacje i jak je tworzyć by były skuteczne?
Często w realizacji celów przeszkodą są nasze negatywne przekonania o sobie samym lub rzeczy, którą chcemy osiągnąć. Nieraz nie zdajemy sobie nawet z tego, że patrzymy na świat poprzez filtry percepcyjne, które ktoś nałożył nam w przeszłości, mówiąc, że jesteśmy na przykład głupi, leniwi czy zbyt biedni, żeby osiągnąć sukces. Ludzkie słowa, które słyszeliśmy, zasiały w naszej podświadomości ziarno, które teraz owocuje i utrudnia nam realizację celów. Żeby to zmienić, musimy stworzyć pozytywne afirmacje, które często powtarzane, przekonają naszą podświadomość, że do tej pory się myliła. Pozytywne zdania wypowiadane w czasie teraźniejszym, najlepiej w trzech osobach z dodaniem na początku własnego imienia, mogą być skutecznymi afirmacjami, które przekonają twoją podświadomość do tego, co chcesz, aby o Tobie myślała. Najlepiej na początku zaczynając pracę z afirmacjami, zastosować afirmacje otwierające Cię na zmianę.
Pomyśl, że masz wizję rozwoju zawodowego przed sobą i chcesz w związku z tym zdobyć kolejne certyfikaty – najlepiej będzie zacząć od zdania: Ja (imię) kocham i akceptuję siebie taką, jaka jestem i dbam o swoje zdrowie i rozwój osobisty. Jeśli napiszesz od razu, że jesteś idealna i nic więcej Ci nie potrzeba to Twoja podświadomość będzie stawiać opór, bo po prostu w to nie uwierzy i nic z afirmowania nie wyjdzie. Ponad to, aby afirmacja była skuteczna, musisz nie tylko często powtarzać swój cel, ale również w niego wierzyć. Budowaniu tej wiary pomagają wizualizacje, które warto robić przed snem. W przypadku opisanym wcześniej dobrze jest wizualizować siebie, jako osobę na wymarzonym stanowisku.
Warto robić postanowienia, nie tylko te noworoczne. Nawet jeśli w przeszłości realizacja postanowień się nie powiodła, najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić to się poddać. Wtedy z pewnością nic nie osiągniemy. Jeśli natomiast poświęcimy trochę czasu na rozwój osobisty, możemy śmiało wyznaczać sobie cele i z dużym sukcesem je realizować stosując się do powyższych wskazówek. Powodzenia!