Kłótnie w związku są stałym elementem dojrzałej relacji. Każdy z nas jest inny i nie zawsze nasze poglądy się takie same, co może prowadzić do mniejszych lub większych sprzeczek. Jakie są najczęstsze przyczyny nieporozumień? Czy kłótnia może umocnić więź? O czym należy pamiętać, aby załagodzić konflikt?
Poniżej postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Kłótnie w związku – najczęstsze przyczyny
Wachlarz przyczyn, które mogą prowadzić do awantur, jest niezwykle szeroki. Niekiedy błahe sytuacje bądź nawyki z czasów bycia singlem są źródłem kłótni i docinek ze strony partnera. Takie zachowania jak pozostawianie po sobie podniesionej deski w toalecie czy rozrzucanie ubrań, mogą denerwować i wywołać konflikt. Niestety oprócz tak drobnych tematów do kłótni, mogą pojawić się zdecydowanie poważniejsze. Co najczęściej prowadzi do zatargów?
Pieniądze
Nic tak nas nie poróżnia jak kwestia pieniędzy. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn kłótni z partnerem. Rozrzutność, nieumiejętność oszczędzania, wydawanie pieniędzy na zbędne przedmioty, inwestowanie w mało przyszłościowe branże czy zaciąganie pożyczek, to tylko niektóre tematy z dziedziny finansów, które nie tylko wywołują ciągłe kłótnie w związku, ale mogą także prowadzić do rozpadu relacji.
Życie seksualne
Inną przyczyną kłótni może być nieudane życie seksualne. Na kolejnych etapach związku mogą się zmieniać nasze potrzeby dotyczące zbliżeń. Brak dopasowania oraz satysfakcji seksualnej może prowadzić do frustracji, a co za tym idzie, do konfliktów. Zwykle wstydzimy się rozmawiać na tematy związane z seksem, więc tłumimy je w sobie. Prowadzi to do tego, że każde zachowanie partnera wywołuje u nas rozdrażnienie i częściej się sprzeczamy, nie rozmawiając o głównym problemie.
Obowiązki domowe
Istotną kwestią w związku jest podział obowiązków. Codzienne życie to nie tylko okazywanie sobie uczuć, ale również wspólne prowadzenie domu. Na tym polu często dochodzi do sprzeczek. W dzisiejszych czasach, kiedy kobiety na równi z mężczyznami rozwijają się zawodowo i pną po szczeblach kariery, ciężko jest pogodzić pracę z rolą pani domu. Wielu mężczyzn nie włącza się wystarczająco w codzienne obowiązki, spychając zadania na partnerkę, co może doprowadzić do kłótni.
Zazdrość
Bardzo często spotykanym powodem awantur jest zazdrość. Flirtowanie z atrakcyjną koleżanką z pracy lub przystojnym instruktorem fitnessu mogą zaniepokoić partnera lub partnerkę i wzbudzać podejrzenia. Często cała sytuacja jest podsycana domysłami i nie ma odniesienia do rzeczywistości, jednak nikt z nas nie lubi, gdy na horyzoncie pojawia się ktoś, kto czysto hipotetycznie mógłby zaburzyć ład w naszym związku. Podobne reakcje wywołuje wspominanie byłych partnerów lub, co gorsza, porównywanie obecnych partnerów do nich.
Dzieci
Tematem sprzeczek mogą być również nasze dzieci. Każdy z nas ma inną wizję wychowania dzieci, jak również inne doświadczenia wyniesione z rodzinnego domu. Chęć przeforsowania własnych racji oraz nieumiejętność zawierania kompromisów prowadzą do zgrzytów i cichych dni z partnerem.
Oczywiście istnieje wiele innych powodów, które wywołują kłótnie w związku, jednak na co dzień większość par zmaga się z powyższymi problemami. Warto pamiętać, że nie każda kłótnia niszczy związek, a co więcej, może mieć pozytywny wpływ na relację.
Dlaczego kłótnie są dobre dla związku?
Nie ma pary, która choć raz nie znalazła się w sytuacji konfliktowej. Jeśli jest inaczej, oznacza to, że partnerzy unikają trudnych rozmów lub jedna ze stron dominuje nad drugą. Uciekanie przed konfrontacją jest znacznie gorsze dla relacji niż kłótnia. Niewypowiedziane słowa i nierozwiązane problemy w związku z czasem się nawarstwiają i mogą prowadzić do rozstania. Dlaczego warto się sprzeczać? Obustronne poszukiwanie rozwiązań po odbytej kłótni zbliża do siebie i cementuje związek. Wspólne mierzenie się z problemami i trudami życia codziennego daje poczucie, że jesteśmy w stanie pokonać razem wszelkie przeciwności losu. Oczywiście, aby tak się zadziało, kłótnia powinna przebiegać w umiejętny sposób. Jak zatem załagodzić konflikt, żeby wzmacniać, a nie niszczyć łączącej nas więzi?
Osiem złotych rad na załagodzenie konfliktu
-
Zaczynając kłótnię, warto zastanowić się czy dana kwestia rzeczywiście budzi aż tak skrajne emocje i wymaga ostrej wymiany zdań. Jeśli w grę wchodzi naprawdę błahy problem, taki jak niepozmywane naczynia, zamiast się kłócić, można spokojnie porozmawiać z partnerem o tym, co się nam nie podoba. Czasami krótka rozmowa i okazanie niezadowolenia są znacznie bardziej skuteczne niż wrzaski i krytyka.
-
Jeśli w trakcie konfliktu jedna ze stron bagatelizuje nasze słowa i zwyczajnie nas nie słucha, nie należy naciskać i zmuszać jej do rozmowy. Lepszą opcją jest odczekanie i podjęcie tematu, kiedy emocje opadną.
-
Oskarżycielski ton, wrzaski czy wyzwiska tylko potęgują kłótnie w związku nie mają nic wspólnego z konstruktywną krytyką. Postaraj się stłumić negatywne emocje, biorąc kilka głębokich wdechów. Nigdy też nie przerywaj wypowiedzi i wysłuchuj partnera do końca. Wchodzenie komuś w zdanie świadczy o przekonaniu wyłącznie do własnych racji i braku szacunku do drugiej osoby.
-
W sprawach spornych zawsze lepiej jest iść na kompromis i znaleźć wspólne rozwiązanie. Niekiedy może się to wiązać z pójściem na ustępstwa, jednak ważne, aby rozwiązanie wymagało poświęcenia od obu partnerów, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.
-
Podczas kłótni warto dwa razy zastanowić się nad wypowiadanymi słowami. W gniewie często nie panujemy nad sobą i możemy powiedzieć coś, co zrani partnera. Pomimo zażegnania konfliktu, może pozostać żal, dlatego tak ważne są szczere przeprosiny i przyznanie się do chwilowej słabości spowodowanej negatywnymi emocjami.
-
W trakcie kłótni należy dokładnie mówić co nas boli i co nam przeszkadza. Powinniśmy trzymać się konkretów i unikać ogólników. Ciężko kłócić się ze zdaniem: „Zawsze tak robisz.”. Jeśli jednak sformułujesz myśl w inny sposób, na przykład: „Nie lubię kiedy zapominasz wynieść śmieci.”, stwierdzasz fakt, któremu nie da się zaprzeczyć, a przyczyna problemu jest jednoznaczna.
-
Nie warto iść w zaparte i zaprzeczać faktom. Wypieranie prawdy nie rozwiąże problemu i będzie prowadzić do kolejnych kłótni. Zamiast tego lepiej przyznać się do winy i wspólnie zastanowić się, jak naprawić błąd, aby obie strony były usatysfakcjonowane.
-
Postaraj się zrozumieć drugą stronę i spójrz na sprawę z szerszej perspektywy. Niektóre sytuacje wymagają akceptacji i odpuszczenia. Partner jest fanem piłki nożnej i ogląda mecze? Może warto zainteresować się jego hobby i zamiast się kłócić, wyjdź z inicjatywą i zaproponuj wspólne oglądanie meczu. Zamiast narzekać, zaproponuj coś od siebie. Przemyślenie sprawy na chłodno pozwala dojść do innych wniosków i może okazać się, że problem tak naprawdę nie istnieje.
Rozwiązywanie konfliktów to umiejętność, której można się nauczyć. Nie jest najważniejszy powód kłótni, istotne jest to, jak się ją prowadzi i kończy. Dzięki kilku drobnym zmianom Twój związek ma możliwość rozwinąć się, co wpłynie pozytywnie na jego trwałość i jakość.