Co biologia uczyniła, że nas tak rozróżniła
Płeć biologiczna to nic innego, jak zbiór cech fizycznych determinowany genetyką i hormonami. Mówimy o różnicach biologicznych płci w przypadku cech, które są niezmiennie niezależnie od miejsca urodzenia, czy kultury wychowania.
Co więc świadczy o różnicach płci w wymiarze biologicznym? Jest to całkowicie oczywiste i niby proste, ale ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy świat i siebie wzajemnie.
Różnice anatomiczne
Już w szkole podstawowej uczono nas o tym, że chłopcy mają penisy, a dziewczynki nie. Swoją drogą to przykre, że już od najmłodszych lat, my kobiety, jesteśmy wychowywane w poczuciu braku. Dlaczego nie jest tłumaczone nam, że chłopcy mają siusiaka, a my pitrynki, brzoskwinki czy co tam kto chce.
Wracając do meritum sprawy: męskie narządy płciowe fizjologicznie są zupełnie odmienne od tych posiadanych przez kobiety. Ponadto kobiety są zdolne do rodzenia dzieci, co również zapewniła nam biologia.
Nie ma chyba sensu przedłużać tego tematu. Przejdźmy dalej.
Różnice w strukturze mózgu
Mózg jest jednostką nadzorującą i kontrolującą. Zarządza wszystkimi procesami, które mają miejsce w naszych organizmach. To jest jednakowe zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Odmienność zaczyna się w obrębie postrzegania i rozumienia świata.
Mózg kobiety charakteryzuje się dużą przepustowością pomiędzy lewą i prawą półkulą. Natomiast mózg mężczyzny posiada lepsze połączenia pomiędzy przednią i tylną częścią każdej z półkul. To generuje następujące różnice:
- pamięć – każdy zna z życia sytuacje, gdy facet szuka kluczyków przewracając dom do góry nogami, a kobieta zapytana o tą rzecz, bez mrugnięcia okiem wskazuje jej położenie. My kobiety posiadamy zdolność do zapamiętywania wielu z pozoru nieważnych rzeczy. Mężczyźni oczywiście też potrafią zapamiętać całkiem sporo, ale tylko pod warunkiem, że dane te tworzą logiczną całość.
- Mowa ciała i intuicja – kobiety doskonale odczytują gesty, mimikę, drobne zmiany w tonacji głosu. Zauważają zmiany w zachowaniach, nawet te, które mężczyzną całkowicie umykają.
- Zdolności werbalne – różnice zaczynają się już na początku naszego życia. Mówi się, że chłopcy później zaczynają mówić. Mają mniejsze zdolności w czytaniu i pisaniu. Natomiast dziewczynki są bieglejsze w ortografii i wyrażaniu swoich uczuć poprzez słowa.
- Matematyka – większość ścisłych umysłów to mężczyźni. Ich mózgi dużo lepiej analizują dane niż nasze umysły. Oczywiście są wyjątki, ale w tej dziedzinie zdecydowanie dominują faceci.
- Spostrzegawczość – kobiety charakteryzują się większą wrażliwością na bodźce ze strony otoczenia. Spostrzegają niuanse, które całkowicie umykają mężczyzną.
- Zdolności przestrzenne – mężczyźni lepiej odnajdują się w terenie, lepiej radzą sobie z mapami i doskonale potrafią wyobrazić sobie konkretną bryłę.
Różnice w gospodarce hormonalnej
Mamy 4 główne hormony, które odróżnią mężczyzn od kobiet. Pierwsza para to wszystkim dobrze znany testosteron i estrogen. Oba te hormony występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, ale ich stężenie zdecydowanie się różni.
Estrogeny to w zasadzie grupa różnych hormonów. Odpowiadają za kształtowanie płci. To dzięki nim mamy takie piersi i miękkie, kobiece kształty. Ma również duży wpływ na cykl miesiączkowy i utrzymanie ciąży
Testosteron również ma dużą rolę w kształtowaniu płci. Wpływa na masę mięśniową, owłosienie i barwę męskiego głosu. Ma również zbawienny wpływ na męskie libido.
Kolejna para już nie jest tak powszechnie znana. Mam na myśli androgen i progesteron.
Androgeny to również grupa hormonów (zawiera w sobie także testosteron, ale i wiele więcej hormonów płciowych). Odpowiada za rozwój narządów płciowych już w życiu płodowym i za rozwój mięśni.
Progesteron jest hormonem żeńskim, który ma ogromne znaczenie przy cyklach menstruacyjnych, a także w procesie zachodzenia w ciąże i utrzymania jej.
Jak widać, na poziomie biologicznym dość mocno się różnimy. Już teraz zapraszam na kolejne artykuły, w których opiszę następne strefy różniące nas między sobą.